22
úno
2020

Změna a sebevědomí

22. 02. 2020 09:00 -16:00

Iveta Hrotková (lektorka)

Většina z nás doufá, že v životě udělá nějakou změnu k lepšímu. Změnu, díky které budeme šťastnější a sebevědomější. To nás bohužel často žene do ukvapených roozhodnutí a činů a "ono to zase nedopadne". Seminář Změna a sebevědomí se zaměřuje na objasnění psychologických principů, díky kterým se nám daří či nedaří dosahovat změn a vysvětluje význam a vliv slova "sebevědomí". Závěrem zmiňuje konkrétní kroky, které je nutné pro dosažení jakéhokoliv životního cíle, ať už se jedná o zlepšení vztahů, povyšení v práci nebo zvládání stresu.

SEMINÁŘ (6 HODIN)
VZDĚLÁVACÍ OBLAST: 4. Psychohygiena, péče o pečující, sebepoznání, osobní (sebe)rozvoj.

22
úno
2020

(Pra)rodiče dětí školou povinných aneb Dětství jako domácí úkol

22. 02. 2020 09:00 -16:00

Mgr. Bc. David Černík, DiS. (lektor)

Dětství a dospívání jako "úkoly" jednotlivých etap vývoje od narození po dospělost. Význam jejich splnění v odpovídajícím období a důsledky jejich nesplnění. Účastníci si projdou jakousi revizí svého dosavadního života a zvědomí si nakolik mají splněno a co je naopak nejspíš znova potká. Program je zároveň vodítkem pro výchovu dětí. Ukazuje (náhradním) rodičům, jak mohou svým aktivním přístupem podpořit "splnění" vývojových úkolů u svých nebo jim svěřených dětí.

SEMINÁŘ (6 HODIN)
VZDĚLÁVACÍ OBLAST: 2. Vztahy a komunikace | 3. Vývoj dítěte | 4. Psychohygiena, péče o pečující, sebepoznání, osobní (sebe)rozvoj.

23
úno
2020

Děti a dospělí v systému náhradní péče

23. 02. 2020 09:00 -16:00

Mgr. Barbora Hrušková (lektorka)

Během programu nahlédneme pod pokličku rozsáhlého systému péče o dítě žijící mimo svou biologickou rodinu. Probereme jak druhy náhradní rodinné péče v ČR i v zahraničí, tak i péče ústavní. Program je zejména pro pěstouny, proto shrneme historii doprovázení, ujasníme si, kdo je průvodce rodiny, zaměříme se na nabídku služeb pro pěstouny i na práva, povinnosti a finanční ohodnocení. Více se pobavíme na téma asistovaného kontaktu a případových konferencí a bude prostor i pro sdílení osobních zkušeností.

SEMINÁŘ (6 HODIN)
VZDĚLÁVACÍ OBLAST: 1. Specifická témata náhradní rodinné péče, specifické životní situace | 5. Děti a dospělí v systému náhradní rodinné péče, práce s rodinou

24
úno
2020

Co přinesl rok 2020 v oblasti dávek státní sociální podpory a jiných?

24. 02. 2020 09:30 -12:45

Mgr. Silvie Horká (lektorka)

Cílem kurzu je poskytnout účastníkům přehled dávek, na které mohou "dosáhnout"  jako pěstouni, jako rodiče a jako občané ČR. Kam se obrátit, jak žádat? Novinky v čerpání rodičovského příspěvku a dalších dávek, praktické ukázky práce s aplikací "sociální poradce", praktické ukázky, jak vyplnit žádosti o konkrétní dávky.

Obecný obsah a popis: Charakteristika českého systému sociálního zabezpečení, vývoj v čase; rodinné dávky - dávky pěstounské péče, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, přídavek na dítě, porodné, pohřebné; dávky v případě finanční nouze - příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc; pomoc zdravotně postiženým - příspěvek na péči, karta OZP, příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku; bydlení - příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, MOP; nemocenské dávky - ošetřování člena rodiny, mateřská, nemocenská; důchod - starobní a invalidní důchod, potvrzení o výkonu civilní služby; finanční pomoc uchazečům při nástupu do zaměstnání - příspěvek na dojížďku; aplikace "Sociální poradce" a jak s ní případně pracovat.

KLUB (3 HODINY)
VZDĚLÁVACÍ OBLAST: 5. Děti a dospělí v systému náhradní rodinné péče, práce s rodinou

29
úno
2020

Učení - bez nervů a křičení

Mgr. Martina Vrbická (lektorka)

"O UČENÍ, DĚTECH, ALE I O NÁS DOSPĚLÝCH"

Každý problém má vždy svou příčinu a také řešení. Trápí vaše děti problémy s učením? Už vám dochází trpělivost při domácí přípravě? Zajímají vás rady a tipy, aby se děti uměly samy učit? Rádi byste nahlédli do dětských hlav a pochopili, jak mozek funguje? Chcete vědět, jak je nejlépe motivovat? Rozčiluje vás jejich chování, vždy vás něčím "překvapí"? Stále čekáte, kdy už budou samostatnější? Máte obavy z toho, jak to půjde dál? Přijďte si vyzkoušet praktická cvičení na vlastní kůži!

SEMINÁŘ (6 HODIN)
VZDĚLÁVACÍ OBLAST: 2. Vztahy a komunikace | 3. Vývoj dítěte

02
bře
2020

Jak se vyhnout dluhové pasti

02. 03. 2020 09:30 -12:30

Mgr. Kristýna Schreilová (lektorka)

V rámci setkání budou představena základní preventivní opatření, jak se nedostat do potíží s dluhy, na co si dát pozor v případě, že si peníze půjčit potřebuji a jak řešit případné potíže se splácením.  Účastníci se dozví, jakou mají odpovědnost za dluhy členů své domácnosti. Závěrem se zaměříme na to, jak posilovat finanční gramotnost u dětí.

KLUB (3 HODINY)
VZDĚLÁVACÍ OBLAST: 2. Vztahy a komunikace | 4. Psychohygiena, péče o pečující, sebepoznání, osobní (sebe)rozvoj.

14
bře
2020

...a zase ta škola!

14. 03. 2020 09:00 -16:00

Mgr. Jana Divoká (lektorka)

Seminář bude zaměřen velmi individuálně, a to dle vyhodnocení potřeb přihlášených účastníků. Z témat, na která může být zavedena řeč, vybíráme zejména následující: Příprava do školy, jak a do jaké míry dětem s přípravou pomáhat; některé netradiční metody, s kterými se může dítě v současné době ve škole setkat; nastavení vhodné komunikace se školou – práva a povinnosti rodičů vůči škole, denní režim dětí ve školním roce; stravovací návyky dětí - vhodná svačina do školy; nejčastější problémy dětí ve škole, jak je zvládat; vhodná podpora dítě, které je ve škole méně úspěšné; zápis do školy - školní zralost, připravenost, ale i začátek školy (nejen v první třídě) a jak se na něj připravit; specifika dětí z náhradní rodinné péče versus školní prostředí; kromě zmíněného bude možnost sdílet své zkušenosti či probírat individuální problémy týkající se školní docházky vašeho dítěte.

SEMINÁŘ (6 HODIN)
VZDĚLÁVACÍ OBLAST: 3. Vývoj dítěte | 4. Psychohygiena, péče o pečující, sebepoznání, osobní (sebe)rozvoj.

14
bře
2020

Kde se bere štěstí

Iveta Hrotková (lektorka)

Seminář se zaměřuje na štěstí jako na životní styl. Klade si za cíl účastníkům nastínit možnosti a způsoby, jak v životě nastolit harmonii a klid. Odpoví na otázky, co je štěstí, kde se bere z pohledy biologie a psychologie a jak si pocit štěstí udržet i navzdory nepříznivým okolním podmínkám.

SEMINÁŘ (6 HODIN)
VZDĚLÁVACÍ OBLAST: 4. Psychohygiena, péče o pečující, sebepoznání, osobní (sebe)rozvoj.

16
bře
2020

Regenerace těla i duše

16. 03. 2020 09:00 -12:15

Iveta Hrotková (lektorka)

Je těžké čelit životním výzvám cítíme-li se ve stresu či pod tlakem. Odpočinek a péči potřebuje nejen naše tělo, ale i duše. To však neznamená utrácet tisíce za masáže a péči speciailistů. Zklidnit se pomocí dechu, procvičit přetížená záda a zmírnit účinky stresu či dobýt energii můžeme i sami doma pomocí několika nenáročních kroků a cvičení. Seminář se zaměřuje na relaxační techniky, dechová cvičení, strečink a správné držení těla. Současně se poskytuje základní teoretické znalosti z oblasti fungovaní těla a mysli.

KLUB (3 HODINY)
VZDĚLÁVACÍ OBLAST: 4. Psychohygiena, péče o pečující, sebepoznání, osobní (sebe)rozvoj.

19
bře
2020

Závislosti - příčiny, prevence, pomoc se zaměřením na děti v náhradní rodinné péči

19. 03. 2020 09:00 -12:00

Martin Holeček, DiS. (lektor)

Cílem vzdělávacího programu je předat pěstounům základní vhled do problematiky závislosti a jejích příčin, obeznámit pěstouny se vztahovým rámcem, který je se závislostí úzce spjatý. Dále definovat možná rizika vzniku závislosti, která se pojí k jednotlivým vývojovým fázím dítěte v rodinném prostředí a představit vnější faktory závislost podporující. Pěstouny seznámíme s možnostmi prevence v rámci rodinné/pěstounské péče. Zároveň představíme možnosti pomoci v případě rozvinuté závislosti u dítěte.

KLUB (3 HODINY)
VZDĚLÁVACÍ OBLAST: 1. Specifická témata náhradní rodinné péče, specifické životní situace | 2. Vztahy a komunikace

© 2020 Rozum a Cit, z. s. | člen