
SLUŽBY PRO PĚSTOUNY
Rozum a Cit, z. s. zajišťuje podpůrné služby pro pěstouny formou poradenské a terapeutické podpory či asistovaného kontaktu.
Poradenská a terapeutická podpora
Máme dlouholetou tradici v poradenské a terapeutické podpoře náhradních rodin. Terapie poskytujeme různou formou – individuální, rodinnou, skupinovou. Našimi klienty jsou děti, mladí lidé i dospělí. Dlouhodobě spolupracujeme se zkušenými odborníky, terapeuty a pedagogy, kteří v rámci různých projektů podporují naše klienty.
V roce 2019 jsme realizovali tyto projekty:
Pěstounství jako lék, projekt ve spolupráci s Nadací J&T
Během roku 2019 jsme díky finanční podpoře z projektu poskytli více než 160 hodin terapeutické a poradenské podpory dětem z náhradních rodin i dospělým pěstounům. Pracovali jsme individuálně, s celými rodinami a scházelo se i několik skupin dospělých pěstounů. Věnovali jsme se také inovativnímu přístupu v podpoře náhradních rodin, které brzy čeká zletilost svěřeného dítěte. Děkujeme Nadaci J&T za podporu oblasti náhradní rodinné péče.
Jsme tu i pro tebe, projekt ve spolupráci s Nadací Jistota KB
Do ledna 2020 jsme se v rámci projektu „Jsme tu i pro tebe“ zaměřeného na terapeutickou podporu předškolních dětí věnovali více než 20 náhradním rodinám a poskytli přes 400 hodin sezení. Naši terapeuti rozvíjeli citovou vazbu u dětí, podporovali je v komunikaci, pomáhali jim budovat vztahy s blízkými osobami nebo je provázeli náročnými životními situacemi. Používali filiální terapii (terapii hrou), pracovali s terapeutickým pískovištěm a miniaturami, využívali prvky arteterapie. Děkujeme Nadaci Jistota KB za to, že tu je i pro děti v oblasti náhradní rodinné péče.
Být spolu pomáhá, projekt ve spolupráci s Nadací Terezy Maxové
Od loňského června do května 2020 probíhá projekt, kdy naše organizace poskytuje náhradním rodinám vyšetření attachementu (citové vazby) a následné konzultace. Na podporu a rozvoj vztahů dětí je zaměřena i druhá aktivita projektu - v Benešově pravidelně probíhá dětská skupina, kde terapeutka s dětmi z pěstounských rodin pracuje na tom, aby sdílely své emoce, nahlížely své potřeby a navazovaly obohacující vztahy.
Asistovaný kontakt
Cílem asistovaného kontaktu je umožnit dítěti setkávat se s osobami dítěti blízkými, zejména s rodiči a umožnit styk rodičů s dítětem v pěstounské péči v bezpečném prostředí, tak často, jak to dítě potřebuje, a takovým způsobem, který dítěti umožňuje strávit tento čas s rodičem pozitivně a pravdivě. Asistovaný kontakt tak přispívá ke zdravému vývoji dítěte, v některých případech může být i terapeutickým prostředkem.