Spolek Rozum a Cit, z. s.

"ROZUM nás přivede k úspěchu,
CIT k člověku.
"

 
 

Aktuality

09. 07. 2019
Vybavení dětského pokoje pro Nikolku

07. 07. 2019
Nadační fond Rozum a Cit přispěl na English Camp

03. 06. 2019
Děkujeme ČSOB! (Do práce na kole)

28. 04. 2019
Sluníčkový den

11. 03. 2019
Převzetí šeku od firmy Howden ČKD Compressors s.r.o.

07. 03. 2019
Převzetí šeku od firmy LMC, s. r. o.

22. 11. 2018
Převzetí šeku od firmy LK SERVIS/GERnétic

31. 10. 2018
Charitativní aukce archivních vín

06. 10. 2018
TPA pro Nadační fond Rozum a Cit

05. 10. 2018
Pomoc pro Dominika

31. 05. 2018
Děkujeme ČSOB!

25. 05. 2018
Informace o zpracování a ochraně osobních údajů dle GDPR – Nadačního fondu Rozum a Cit

10. 04. 2018
ABY KRÁSA DUŠE MOHLA ROZKVÉST
GERnétic podporuje vzdělání dětí

6.4.2018 Děkovný dopis

29.3.2017 Sluníčkový den

29.3.2017 Poděkování

18.12.2017 Vánoční setkání na parníku

27.10.2017 Setkání pěstounských rodin v Moravském krasu

5.10.2017 Naše české ruce, galavečer

2.10.2017 Kniha Zuzany Maléřové

9.9. Radost z houslí

31.8. Letní tábor s angličtinou

18.9. Napsali nám

11.9. Nezapomenutelné zážitky z anglického tábora

23.6. Na zahradní slavnosti ve škole Duhovka prodávaly děti školní časopis na kterém vybraly 2 879 Kč a škola doplatila 2 121 Kč. Tento dar umožní Patrikovi odjet na letní tábor pro handicapované děti. Srdečně děkujeme!

22.6. Červnové pečení v ČSOB na Radlické vyneslo 17 tisíc korun! Děkujeme!

12.6. Děti s pěstouny na výletě Prahou

25.4. Velikonoční dílna pro děti v Moneta Money bank

4.4. Zapojili jsme se do kampaně Dobrý start - z rodiny doletí dál

4.4. Sluníčkový den letos proběhne 25. a 26. dubna

24.2.2017
Poděkování NF rozum a cit za pomoc pěstounským rodinám a jejich dětem od pěstounky Vladimíry Gubaničové.

3.2.2017
Jak dopadla básnická soutěž? Rozhodně neváhejte a čtěte.


Opět je možnost žádat o příspěvky od NF Rozum a Cit.

další aktuality -->

Sluníčkový den

Nadační aktivity

Kde nás najdete

Na Výsluní 2271
251 01 Říčany
Tel: 323 631 205

Fotogalerie

O nás

 

Aktuality 

09. 07. 2019

15.000 Kč na vybavení dětského pokoje pro Nikolku

Milá paní Řezníková, radostná zpráva je tady:-)

Podařilo se pro Nikolku vybrat na vybavení dětského pokoje 15 000 Kč a to díky příspěvkům rodičů na zahradní slavnosti školy a také díky dětem, kteří prodávaly vlastní třídní časopis, tzv. Rubikon. Je nám potěšením, že jako Duhovku jsme opět s vámi v kontaktu a podařilo se nám podpořit další rodinu a příběh jednoho z dětí, které nemělo takové štěstí na rodiče, jak většina z nás. Díky za příležitost být u toho a díky za trpělivost ohledně předání daru. Přeji krásné léto a přeji vše dobré Vám i Vaší nadaci, která činní rodinám šťastnější chvilky. Na telefonát z minulého roku z rodiny od postiženého chlapečka asi nikdy nezapomenu, zase slza v oku, když jsem si na to vzpomněla, jak paní zavolala s poděkováním. Úžasné! Za to ta všechna těžká práce opravdu stojí! 

Za tým Duhovky s radostí zdraví, 

Veronika


07. 07. 2019

Nadační fond Rozum a Cit přispěl na English Camp

Milá nadace, chtěla bych Vám moc poděkovat za přispění na english camp.

Moc jsem si to tam užila, našla nové kámoše a lidi z Ameriky, naučila jsem se moc nových věcí... Hry byly úžasné a zábavné. Ale nejvíce mě bavil survival, což byl v podstatě 25 km výšlap zvládli ho skoro všichni. Američani byli moc přátelští, to jsem nečekala. Bylo jich 15 a každý se zapojoval v nějaké skupince. Všechny aktivity a veškerá řeč - byly řečeny prvně anglicky, pak česky. Vždy na to byli určeni dva moderátoři. Hráli jsme frisbee. A naučila jsem se hrát kulečník. V angličtině jsem se zpočátku trochu ztrácela, pak to bylo ok. Získala jsem mnoho nových kamarádů, se kterými budu v písemném kontaktu i nadále. Jestli bude mít Nadace i příští rok sponzory a dostane se i na mě, budu moc ráda a už teď se těším!!! Byl to bezva camp, díky moc!!! a doporučuji i dalším!!! Taky jsem si vzala s sebou mou kamarádku a i jí se to moc líbilo. 

Děkuji!!!!!!!!!

Nela Starovičová


03. 06. 2019

Do práce na kole

Do letošní kampaně Do práce na kole se zapojilo 365 zaměstnanců 93 týmech.

Společně ujeli, uběhli nebo ušli 62 935 km a zasloužili se tak o 125 870 Kč pro Nadační fond Rozum a Cit od ČSOB, která za každý kilometr věnovala 2 Kč na pořízení jízdních kol pro děti z pěstounských rodin.

Děkujeme moc všem, kteří se zapojili! Vy ale dokážete překvapit!
Marie Řezníková


28. 04. 2019

Sluníčkový den

Sluníčkový den se blíží


Veřejná sbírka sluníčkový den pro opuštěné děti a pěstounské rodiny proběhla 25. 4. v těchto městech: Praha, Brno, České Budějovice, Kutná Hora, Uherské Hradiště, Strážnice, Opava, Boskovice, Židlochovice, Kyjov, Tišnov, Střelice, Ivančice, Břeclav, Měřín, Vyškov.

Děkujeme všem, kteří zakoupením propisovací tužky nebo placky s motivem sluníčka podpořili pořízení rovnátek, vybavení pokojíčku, rehabilitační a kompenzační pomůcky pro handicapované děti, vzdělávání.První Sluníčkový den proběhl v MŠ Bánov.

Velké poděkování patří celému týmu v MŠ Bánov, za uspořádání prvního Sluníčkového dne v tomto roce. Opět se celý tým ujal nápaditého programu a zorganizování zajímavého odpoledne pro děti a jejich rodiče. Všem patří můj velký obdiv a uznání. Z každé fotky na nás dýchá krásná atmosféra. Napsala jsem paní ředitelce poděkování a mimo jiné to, že bych chtěla být dítětem v jejich školce.

Marie Řezníková


03. 04. 2019

Danielův nový saxofon

Danielův nový saxofon


29. 03. 2019

Poděkování.

Dobrý den, vážení přátelé.

Chtěli bychom touto cestou poděkovat za váš velkorysý dar – hudební nástroj pro naši přijatou dceru.

Dcera Helena je v období dospívání, resp. na prahu dospělosti. V tomto období prochází mladí spoustou "veletočů", zvratů a změn někdy pro nás rodiče, pěstouny bolestných a nečekaných. Ne jinak tomu bylo a je u přijaté dcerky. Každý mladý člověk hledá své místo v životě, hledá sám sebe, to platí stejně, ať se jedná o dítě vlastní či přijaté. Jen u těch přijatých dětí mám zkušenost, že je to hledání těžší a náročnější. O to víc mě těší, když mladý člověk najde nějaký dobrý záchytný bod. Pro naši dceru je tím záchytným bodem rodina, sport, škola, dobří přátelé, budoucí povolání dle jejích představ (studuje policejní školu a chce být vojákem nebo kriminalistou) a také hudba. Od puberty prohlašovala, že chce hrát na bubny, my to jako rodiče nebrali vážně. Ale zájem trval, tak jsme se rozhodli dát jí kurz bubnování jako dárek pod stromeček. Helča moc emoce neprojevuje, ale z tohoto dárku měla opravdu velkou radost, dokonce mě objala (což není její styl). Následně navštěvovala ZUŠ a začala řešit, zda bubny pořídit. Nevěděli jsme, zda její zájem bude trvalý, tak jsme vyčkávali. Mezitím s děvčaty z okolí založily kapelu a začaly hrát, nejdřív doma u kamarádky, kde měli bicí a později i začaly vystupovat na jarmarku či se přihlásily do soutěže amatérských skupin. V té době přišla nabídka z nadace Rozum a Cit na sponzorování hudebního nástroje pro talentované děti v pěstounské péči a teď už měsíc máme krásné nové bicí doma. Helča už učí hrát mladší sestru a těší se na další vystoupení s holkama!

Jsem jako rodič vděčná za tuto formu podpory a opravdu vnímám jako zásadní pro dceru, že má ve svém životě záchytné body, které ji pomáhají překlenout to nelehké období hledání se...

Velké díky, že se na tom podílíte svým darem.

Manželé Jan a Gabriela Adáškovi


Bubny pro Helenu


11. 03. 2019

S velkou radostí jsme přijali zprávu od firmy Howden ČKD Compressors s.r.o. o finančním daru ve výši 100 000 Kč.  

Dne 11.3. jsme s patronkou paní Naďou Konvalinkou převzaly v prostorách firmy šek od zástupců firmy paní Kateřiny Klobalové a pana Petra Kaliny. Pan Kalina nás také provedl výrobními halami. Naše patronka přiznala, že byla poprve ve výrobě. Já jsem tuto atmosféru zažila co by ještě jako studentka -brigádník. Moc děkujeme firmě Howden ČKD Compressors s.r.o. za krásný dar.

Převzetí šeku od firmy Howden ČKD Compressors s.r.o.

Převzetí šeku od firmy Howden ČKD Compressors s.r.o.


07. 03. 2019

Děkujeme firmě LMC, s.r.o., za pozvání na Datovou snídani, pod vedením Tomáše Ervína Dombrovského, analytika LMC, který představil aktuální data a novinky z trhu práce za 1. kvartál 2019. Měli jsme tu čest převzít finanční dar ve výši 61.750 Kč z projektu Smysluplné dárky. Děkujeme všem firmám, které se do projektu zapojily. Spolu s námi byly obdarovány další čtyři neziskové organizace.

Finanční dar použijeme na doučování dětí a jazykové kurzy.  

Převzetí šeku od firmy LMC, s. r. o.

Převzetí šeku od firmy LMC, s. r. o.


22. 11. 2018

Srdečně děkujeme firmě GERnétic soirée za krásný zážitek
při společenském večeru a za finanční dar pro rodinu Markovu.

Při slavnostní benefici během společenského večera GERnétic soirée 22. 11. 2018 v divadle Metro předala firma LK SERVIS, generální zastoupení kosmetiky GERnétic pro ČR a SR slavnostně šek na částku 20.000 Kč pro Nadační fond Rozum a Cit. Díky charitativnímu projektu "Aby krása duše mohla rozkvést" jsme podpořili vzdělání tří děvčat z rodiny Markových - Anetu, Báru a Lucii.

Za spolupráci děkujeme ředitelce NF Rozum a Cit Marii Řezníkové, patronům NF herečce Nadě Konvalinkové a moderátorovi ČT Vojtěchu Bernatskému, vydavatelce časopisu Revue 50plus Jarmile Nevařilové a také všem, kteří projekt finančně podpořili. Obrovské díky všem, že nám již desátým rokem pomáháte podporovat konkrétní charitativní projekty na podporu konkrétních dětí z pěstounských rodin, kterým pomáhá NF Rozum a Cit.

Za tým GERnétic Andrea Trčková, výkonná ředitelka LK SERVIS/GERnétic

Převzetí šeku od firmy LK SERVIS/GERnétic


31. 10. 2018

Charitativní aukce archivních vín pro Nadační fond Rozum a Cit
 
"Je skvělý, že jsou tu pořád lidé, kteří mají srdce na pravém místě. S Naděnkou jsme dnes byli jako patroni NF Rozum a Cit na charitativní aukci archivních vín. Na děti v pěstounské péči se vydražilo přes sto tisíc korun. Nedalo mi to a taky jsem si jednu lahvinku vydražil. Měl jsem pár drsných soupeřů, ale nakonec jsem vyhrál. Nebo mě spíš nechali. Takhle drahý víno jsem si ještě nekoupil, ale dal jsem si tím vlastně dva dárky najednou. Jednak mám víno z roku svého narození, ale hlavně mě může hřát u srdce, že jsem přispěl na děti, které rozhodně nemají takové štěstí jako většina z nás."
 
Vojta Bernatský
 
Velké poděkování patři především Rosťovi Kunešovi, který celou akci vymyslel, organizoval a večerem nás provázel. Děkujeme všem, kteří se zapojili do aukce a svým příspěvkem pomohli. Byl to večer plný dobrého vína, zajímavých informací o vínech, laskavých hostů, zkrátka nesl se ve velmi přátelském duchu.
 
Děkujeme přátelé! Marie Řezníková

Charitativní aukce archivních vín

Charitativní aukce archivních vín


06. 10. 2018

TPA pro Nadační fond Rozum a Cit
 
Na začátku října jsme oslavili 25. výročí firmy v asijské restauraci SaSaZu. Kromě výborného jídla byla pro hosty připravena znalostní soutěž, kresba karikatur a vystřihování portrétů. Na akci jsme také předali finanční šek na částku 100.000 Kč Nadačnímu fondu Rozum a Cit. https://blog.tpa-group.cz/tpa-slavi-25-let-na-ceskem-trhu/
 
Rostislav Kuneš, TPA Czech Republic

TPA

TPA

TPA


05. 10. 2018

Pomoc pro Dominika
 
Ve čtvrtek 13. září proběhlo předání výtěžku loňských charitativních akcí Dominikovi, studentovi Purkyňova Gymnázia ve Strážnici.

Bylo to před loňskými Vánocemi, kdy se na naší škole konaly vánoční dílny a blešák, ale tečka za charitativními akcemi se napsala až tento měsíc. Dílny a blešák se totiž stály součástí většího projektu s názvem „Pro více úsměvů“, do kterého byl začleněn i novoroční koncert, na kterém vystupovali někteří naši žáci a jeden absolvent.

Tento projekt měl jako záměr finančně podpořit jednoho žáka naší školy, který se dostal do nelehké rodinné situace. Projekt podporovala Nadace VIA s přispěním Nadace Karla Janečka tím, že zaplatila některé náklady a navýšila námi vybrané peníze o 20 tisíc korun.

Za překročení částky 25 tisíc korun Nadace VIA k tomu ještě slíbila prémii, a tak bylo třeba spustit ještě další akci. Navíc se jednomu primánovi podařilo oslovit šest sponzorů, kteří darovali celkem 15 tisíc korun.

Zapojili jsme se i do akce Sluníčkový den, kdy koncem dubna pět dvojic žáků prodávalo upomínkové předměty po škole i ve městě Veselí nad Moravou a Strážnice. Díky vstřícnosti Nadace Rozum a Cit skončilo na účtu našeho projektu dalších více než 10 tisíc korun. Nadace Rozum a Cit přispěla i další částkou 12,5 tisíc na mezinárodní zkoušku FCE a počáteční výdaje do VŠ studia.

Po letních prázdninách byly výtěžky všech akcí sečteny a na krátké ceremonii v aule ve čtvrtek 13. září bylo odhaleno, že Dominiku Podolanovi putuje 90.583 korun, které mu finančně pomohou v jeho nelehké životní situaci zvládnout studium na VŠ.

Děkujeme všem, kteří finančně přispěli, a zvláště těm, kteří do projektu vložili svůj čas a energii. Dík patří jmenovitě Natálii Dvořákové a Tereze Vojtíškové, které napsaly návrh projektu a organizovaly novoroční koncert, Eduardu Orlovi za získání sponzorů a řadě dalších žáků školy, kteří pomáhali s vánočními dílnami, blešákem nebo Sluníčkovým dnem.

Dominik


31. 05. 2018

Děkujeme ČSOB!

Zaměstnanci ČSOB vysportovali bezmála 100 tisíc korun na kola pro děti z pěstounských rodin

Do letošní kampaně Do práce na kole se zapojilo 304 zaměstnanců ČSOB v 84 týmech a společně ujeli, uběhli nebo ušli 49 809 km. ČSOB tyto kilometry ocenila a za každý věnovala 2 koruny Nadačnímu fondu Rozum a Cit na pořízení kol pro děti z pěstounských rodin. Celková finanční podpora tak činila 99 618 korun.

ČSOB získala prvenství nejen co do počtu zapojených zaměstnanců, ale i v celorepublikové soutěži, kterou v kategorii kilometrů ujetých na kole vyhrál náš kolega Jan Kavalír. Soutěž Do práce na kole probíhala od 1. do 31. května. ČSOB podporuje účast svých zaměstnanců od roku 2012.


25. 05. 2018

Informace o zpracování a ochraně osobních údajů dle GDPR – Nadačního fondu Rozum a Cit

Vážení a milí dárci, dobrovolníci, spolupracovníci a kolegové, příznivci a přátelé, náhradní rodiče a prarodiče, dovolujeme si Vás informovat o tom, jak v souvislosti s Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/697, o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů, General Data Protection Regulation neboli zkráceně „GDPR“), účinným ode dne 25. 5. 2018, nakládáme s Vašimi osobními údaji...

Pro přečtení celého článku, klikněte zde.

 

10. 04. 2018

ABY KRÁSA DUŠE MOHLA ROZKVÉST - GERnétic podporuje vzdělání dětí

Nový charitativní projekt s názvem "Aby krása duše mohla rozkvést" na podporu vzdělání dětí z pěstounských rodin startuje v dubnu 2018. Cílem vzájemné spolupráce kosmetiky GERnétic a Nadačního fondu Rozum a Cit je shromáždit částku minimálně 20 000 Kč, kterou poté předá nadační fond rodině Markových, jenž pečuje o několik dětí. Vybraná částka je určena na vzdělání a učebnice, které jsou pro náhradní rodiče finančně nedostupné.

Detailní info ke stažení v PDF zde

Krása duše


6.4.2018

Děkovný dopis

Vážená paní Řezníková,

chtěla bych Vám moc poděkovat za Vaši podporu během studií. FAMO jsem úspěšně dokončila a je ze mě BcA. Kateřina Morozová.

Od září bydlím v Praze v Jedličkově ústavu. Je tu program "Samostatné bydlení", který je nejen pro absolventy Jedličkárny ale i pro ostatní handicapované. Učím se tu žít samostatně s nasmlouvanou asistencí a zdá se, že zatím zvládám.:) Ze začátku jsem se toho bála, ale mám skvělé asistentky. Takový menší zádrhel je v tom, že bydlení je na školní rok, proto si hledám byt v Praze. Je to výzva, ale doufám, že to zvládnu. S prací to mám hodně podobně.

Zaregistrovala jsem se do několika castingových agentur a už jsem jednou byla na natáčení jako komparz v Ordinaci v růžové zahradě. Bylo to skvělý zážitek pro mě. Posílám i pár fotek, na místě se nesmělo fotit, proto posílám jen tři. Doufám, že se budou líbit.:) Začala jsem také i s amatérským divadlem a baví mě to. Hrajeme Baladu pro banditu.

Je to takové krátké shrnutí toho, co v současné době dělám. Ještě jednou Vám moc děkuji za podporu. Velmi si toho vážím.

Přeji Vám krásný den

Kateřina Morozová

30.3.2018

Sluníčkový den

Moneta

 

29.3.2018

Poděkování

Vážení pracovníci z Rozumu a citu,

nedávno jsem absolvovala školení ve vaší organizaci a tak mě napadlo, že by bylo možná pěkné napsat vám pár řádků. Měli jsme s manželem v pěstounské péči dvě romská děvčata a vaše nadace nám nejednou přispěla na různé potřeby pro děti.

Dnes je nejstarší dceři 23 let a pěkně se stará o svou dvouletou dcerku. Té mladší je 20 roků a díky vám jsme jí v první třídě pořídili klavír, aby mohla chodit do ZUŠ. V loňském roce maturovala na střední pedagogické škole a v současnosti velmi úspěšně studuje první ročník na Karlově univerzitě obor Sociální a charitativní práce. Vaše pomoc byla rozhodně dobře využita.

Ještě jednou děkuji dnes už i jménem děvčat.

s pozdravem

Pavla Bošová

18.12.2017

Vánoční setkání na parníku
Na tradiční vánoční setkání přijalo pozvání 70 pěstounů se svými dětmi. Přijeli z různých koutů republiky. Dopoledne jsme s dětmi navštívili muzeu voskových figurín, stihli jsme návštěvu Betlémské kaple s výstavou betlémů a prošli jsme Staroměstské náměstí. Zlatým hřebem byla jako vždy dvouhodinová plavba parníkem Taurus. Letos podruhé jsme udělili Řád citlivého rozumu v podobě křišťálového srdce manželů Gabriele a Zdeňkovi Hortovým za krásnou a mnohaletou spolupráci a patronu Vojtěchu Bernatskému za jeho velké a laskavé srdce a vřelý přístup k pěstounským rodinám.
Jako vždy se plavby zúčastnili oba naši patroni, také paní Naďa Konvalinková.
Děkujeme firmě Gladius a celé posádce, jak se o nás hezky starali, a připravili nám krásnou plavbu po Vltavě.

Moneta Moneta Moneta

 

27.10.2017

Setkání pěstounských rodin v Moravském krasu

Milá nadace,
Chtěl bych vám za nás všechny poděkovat za krásný výlet. Když nám přišla pozvánka od nadace Rozum a cit tak jsme ji všichni s radostí přijmuli. Byli jsme nadšení, že můžeme jet do moravského krasu, kde se nám následně moc líbilo. Nejdříve jsme jeli ekovláčkem naše pěstounské děti Maruška a Kuba byli přímo štěstím bez sebe. Potom jsme šli do punkevní jeskyně. Já jsem tam byl před dvěma lety se školou, ale i tak to byl pro mě zážitek. Ostatní ,mamka, sestra a naše děti zde byli poprvé. Nejvíce se nám všem líbil pohled na propast Macochu zdola. Odtud jsme nasedli na lodičku a jeli jsme po řece Punkvě. Vždycky když jsme jeli okolo skály tak jsem ji minul těsně hlavou. Prohlídka jeskyně byla moc hezká a zajímavá, všem z naší rodiny se líbila. Lanovkou jsme vyjeli nahoru a Macochu jsme viděli seshora. Na prohlídce jsme vyhladověli a tak pro nás potěšilo, že pro nás bylo připraveno jídlo v hotelu Skalní mlýn. Byla to nudlová polévka a kuřecí řízek, taky takové mini koláčky, které byly moc dobré. Byli jsme smutní, že musíme odjet takhle brzy, ale jinak to nešlo všem se nám to moc líbilo a těšíme se, až budeme moci jet někam znovu.
Tonda Hubálek

5.10.2017

Naše české ruce, galavečer

Moneta Moneta Moneta
Moneta Moneta

 

2.10.2017

Kniha Zuzany Maléřové „O květině“ putovala do pěstounských rodin

Moneta

 

2.října 2017 proběhl v divadle Ypsilon křest nové knihy Zuzany Maléřové O květině. Kniha o koloběhu života a jeho křehkosti, od největších ztrát až k jiskřivě radostným situacím, je dárkem i pro nás. Vždyť jednu z kapitol autorka nazvala O parníku a pěstounech a její součástí je i básnička bratrů Káclových z naší literární soutěže, která na křtu rovněž zazněla. A nejen to. Na jevišti převzala ředitelka našeho NF Marie Řezníková z rukou autorky a jejich přátel 70 ks knih, které zakoupili a věnovali jako dárek pěstounským rodinám. Krásné Vánoce s krásnou knihou Vám přejí autoři knihy a její dárci. A také její kmotři herci Jana Preissová, Jana Synková, Jiří Lábus, Jan Jiráň, Martina Randová a mnozí další, například i fotbalový kapitán Dukly Praha Marek Hanousek.

Moneta

 

9.9.2017

Radost z houslí

Dobrý den paní Černá, paní Řezníková,

housle jsme s Jindřiškou převzaly v Jihlavě dne 31.8.2017 od houslaře pana Celého. Jindřiška má z nástroje velikou radost, samozřejmě i já.
v příloze Vám posílám sken dokladu. Fakturu jsem hradila v pátek 1.9.2017.
Pokud budete chtít doložit jiné doklady a podobně, jsem k tomuto připravena.
Velmi si vážím pomoci Vaší nadace a budu vždy Vaším příznivcem. Poselství, které nesete a předáváte potřebným je tou nejvyšší lidskostí.

S mnoha pozdravy z Vysočiny Ilona Tůmová a Jindřiška Tvrdá

31.8.2017

Letní tábor s angličtinou

Tento tábor byl skvělý. Moc se mi líbily lekce angličtiny, které byly zajímavé, poučné a zároveň i zábavné. Líbilo se mi i to, že lektorka byla z Jamajky, takže nám vyprávěla o tom jaké to tam je atd. Bylo také pěkné, že nám pomáhala zvýšit sebevědomí a říkala nám, ať si jdeme za svými sny. Také jsem tam zjistila, že bych měla trénovat mluvení a čtení v angličtině, což se mi může hodit. Dále také bylo pěkné když jsme měli vymýšlet scénky. Naše skupina vymyslela předávání cen Maliny (něco jako předávání Oskarů, ale za nejhorší film). Při téhle části výuky jsme si užili spoustu legrace a pak ještě při maskování na scénky. Také byly zajímavé odpolední hry, které byly do svačiny v angličtině a po svačině v češtině. V anglické části jsme měli různé úkoly (jako např.: vymyslet 10 druhů ninjovských zbraní nebo 10 druhů hmyzu) a nějaký den jsme třeba hráli capture the flag. V české části byly většinou hry běhací jako např.: formule atd. Co se týče jídla tak tam vařili dobře. A co bylo také super, že zde byl dobrý kolektiv jak dětí v kempu tak vedoucích. Zkrátka jsem si tábor užila a příští rok bych klidně jela znovu.

Kistýna Skalová, 15 let

18.9.2017

Napsali nám:

Dobrý den,

Vážená paní ředitelko NF Marie Řezníková. Nevím, zda si ještě vzpomenete, ale v měsíci březnu letošního roku jsem Vás jako student VOŠ požádal o spolupráci a pomoc při práci na mé AP. Sama jste velice ochotně pomohla sehnat zase ochotné pěstouny prarodiče, s jejichž pomocí jsem mohl svou práci zpracovat. Téma mé absolventské práce bylo: "Pěstounská péče z pohledu prarodiče". I zásluhou Vaší pomoci jsem studium úspěšně dokončil a zásluhou toho mohu nyní pracovat jako sociální pracovník a pomáhat tak potřebným.

Ještě jednou bych chtěl Vám i pěstounům, kteří se podělili o své zkušenosti velice poděkovat. V případě Vašeho zájmu Vám jako alespoň malé poděkování mohu zaslat emailem svou práci, případně praktickou část. V teoretické části jsou uvedeny věci obecně známé. V praktické části jsem však zpracoval kazuistiky a snažil se odpovědět na část otázek, které nás jako pěstouny prarodiče trápí. Byl bych velice rád, kdyby Vám mé postřehy, zjištěné skutečnosti, mohly být alespoň trošičku nápomocny při Vaší záslužné a velice potřebné práci. Nejsem žádný spisovatel, ale snažil jsem se právě v praktické části najít odpověď na otázky, které nás pěstouny - prarodiče trápí nejvíce.

Ještě jednou děkuji a přeji krásný den
Čermák Bohuslav

11.9.2017

Nezapomenutelné zážitky z anglického tábora

Dobrý den,
děkujeme Vám za zprostředkování anglického tábora v Daňkovicích.
Tábor se mi velmi líbil, přinesl mi mnoho nových přátel, zkušeností a hlavně mi to hodně pomohlo v zdokonalení se v angličtině. Byli jsme rozděleni do pěti skupin podle vědomostí. Výuka byla 4x denně. Vždy jsme se přiučili něčemu novému. Také jsme byli rozděleni do týmových skupin ,ve kterých jsme hráli hry. Byli jsme úžasný kolektiv a domluvili jsme se, že příští rok pojedeme zas. Moc se nám to líbilo.

Když jsem Janičce během tábora zavolala, vždy byla velmi spokojená až nadšená. Měla jsem velkou radost, protože nejdříve na tábor noc nechtěla, měla obavu, že jí angličtina moc nejde a že výuku nebude zvládat. Ale opak byl pravdou, říkala,že výuka byla formou zábavy, což se všem líbilo.
Když přišel den odjezdu, nikomu se domů nechtělo, Janička řekla, že by tam byla nejraději celý rok! To byla i pro mě největší radost, nebot se tak potvrdilo to, co se o tomto táboře říká, že jsou tam nakonec všechny dětí velice spokojené a rády se tam vrací i několik roků po sobě!
Proto ještě jednou velice moc děkujeme a pokud bude možnost, požádat Vaší Nadaci příští rok opět o příspěvek, rády toho využijeme.

Přejeme Vaší Nadaci a všem ,kteří jsou ochotni pomáhat dětem bez rodin, mnoho takových krásných chvil.Jsou to ty nejkrásnější odměny pro Vás, ale i pro nás, kteří to z lásky k dětem děláme.

S pozdravem
Jana a pěstounka Iva

23.6.2017

Na zahradní slavnosti ve škole Duhovka prodávaly děti školní časopis na kterém vybraly 2 879 Kč a škola doplatila 2 121 Kč. Tento dar umožní Patrikovi odjet na letní tábor pro handicapované děti. Srdečně děkujeme!

Vážení,
dnes dopoledne jsem při vaření obědu měla kouzelně šokující telefonát. Volala mi ředitelka nadačního fondu Rozum a Cit, že nějaká pro mne neznámá škola nám posílá peníze na respit pro našeho Patrika. Nečekala jsem to, s husí kůži jsem seděla a koukala do blba neschopná slova. Milé děti a dospěláci, velmi vám všem děkujeme za váš zájem, čas a za to, že dokážete pomoci . Velice si toho vážíme a moc děkujeme.
A ať víte ,komu jste pomohli, napíšu vám náš příběh.
Kdysi dávno tj. v roce 2003 jsme si dovezli domů prvního chlapečka Jaromíra, měl jeden rok a měsíc.Ano, byl jiný , neseděl nežvatlal, bylo jasné, že nebude úplně zdravý, ale nám to nevadilo. Měli jsme tři své zdravé děti a půl roku před příchodem Jardy jsme se modlili za to, aby se k nám dostal ten nejpotřebnější. A protože jsme nechtěli, aby Jarda vyrůstal jako jedináček ( naše děti byly už velké) , podali jsme si další žádost a znovu někdo tam nahoře pro nás vybral toho nepotřebnějšího- Patrika.
Patrikovi bylo v té době pět a půl roku, kluk s praktickou hluchotou a mentální retardací. Nemluvil a neuměl ani moc znakovat. Rok před příchodem k nám ,byl odebrán mamince pro podezření z týrání. Byl smutné, vystrašené a divoké dítě. Potřeboval hodně hladit . Trvalo to přes rok, než se zklidnil a ujistil se, že je u nás doma. Pak jsme se teprve začali učit mluvit. Důležité pro řeč je dýchání, hráli jsme na stole foukaný fotbal s kouskem papíru, pískali s píšťalkou a chodili do polí, kde jsme ho učili křičet.
S pomocí úžasné logopedky jsme to dokázali. Patrik mluví rád a hodně!!!Jen jeho slovní zásoba je hodně omezená a není to jen tím,že jsme se začali učit pozdě, u Patrika byl diagnostikován i autismus.
Patrikovi bude v září devatenáct let, zítra naposledy půjde do základní školy a od září nastoupí na učiliště do praktické třídy, kde se bude učit sebeobsluze. A protože je ve věku, kdy jeho zdraví vrstevníci se doma zdržují co nejméně, tak i on touží si od nás odpočinout. Řešili jsme to tábory Nautisu v Krkonoších ,respitním pobytem u vás v Praze s Nautisem anebo k nám přijely asistentky ,hlídaly kluky a my museli odjet. A díky vaší pomoci si tento luxus budeme moci dopřát i letos. Ani netušíte, jak moc to pro nás znamená ! Každodenní péče o tak těžce postižené chlapce je vyčerpávající .
Vždy s těžkým srdcem přenechávám kluky asistentům , ale pořád si opakuji , že je to pro nás všechny přínosem.

Posíláme vám veliké díky!
S úctou a pozdravem Jiří a Anastázie Badejovi

Moneta

 

22.6.2017
Červnové pečení v ČSOB na Radlické vyneslo 17 tisíc korun! Děkujeme!

Letošní druhé pečení pro dobrou věc jsme pořádali 22. června v pražské budově ústředí, kde jsme společně prodali napečené dobroty za 17 068 korun.
Výtěžek využije Nadační fond Rozum a cit na podporu vzdělávání dětí žijících v pěstounských rodinách.
Všem kolegyním a kolegům, kteří dobroty napekli nebo si je zakoupili, moc děkujeme.

Lenka Rázgová
Specialista společenské odpovědnosti

Prodej snídaně-dobrot, které napekli zaměstnanci ČSOB na Radlické (a já jsem také přiložila ruku k dílu), byl pro nás milou a voňavou zábavou. Těch druhů koláčů co se sešlo, připadla jsem si jak v luxusní cukrárně a nesmím zapomenout také na skvělé pomazánky, po kterých se jen zaprášilo. Moc děkuji všem, kteří se do pečení zapojili i těm, kteří přišli ochutnat a svým příspěvkem podpořili rodinu Loukotovu, která vychovává 5 dětí a paní Hubálkovu, která vychovává 4 děti. Příspěvky jsou určeny na volnočasové aktivity dětí na nový školní rok. Díky za krásnou akci!

Marie Řezníková

Moneta Moneta Moneta

Moneta

 

 


12.6.2017
Děti s pěstouny na výletě Prahou

Dobrý den,

ráda bych Vám poděkovala za včerejší úžasný den, který byl pro celou naši rodinku plný zážitků. Organizace tohoto dne musela být velmi náročná.
Děti byly nadšené, jak výlet na Petřín, kde si prošly bludiště či výstup na rozhlednu a překrásný pohled na Prahu, který se nám naskytl, tak následné střídání hradní stráže u hradu, bylo prostě parádní. Užili jsme si plavbu parníkem, i setkání s paní Konvalinkovou a panem Bernatským, u kterých mne velmi potěšil opravdový zájem o děti v pěstounské péči, jejich trpělivost s naším handicapovaným synkem, který ještě doma teď ráno nosil fotku paní Konvalinkové a šťastně se na ni usmíval. Domů jsme přijeli až pozdě večer, celou cestu jsem poslouchala nadšené povídání a překřikování dětí "a víš co bylo nejlepší? To bludiště!" "Ne, ten parník!" "Mě se líbila paní Konvalinková!" "Pan Bernatský je sporťák!" "Je s ním sranda! A suprově zpívá!" "A ta hradní stráž, to byla bomba!" Myslela jsem, že když jsme vyjížděli ráno v pět hodin, tak mi na zpáteční cestě děti usnou. Ale kdepak, byly tak plné zážitků z tohoto krásného dne, že spaní odsunuly až do svých postýlek domů.

Mnohokrát děkujeme za vše
        rodinka KrejčíkováParník 2017 Parník 2017


25.4.2017

Děkujeme firmě Moneta Money bank a jejím dobrovolníkům za uspořádání Velikonoční dílny 7.dubna pro děti z náhradních rodin v prostorách banky. Všichni si to moc užili a domů si děti odnesly krásnou velikonoční výzdobu.

Moneta MonetaMoneta4.4.2017


Společně s našimi patrony Naďou Konvalinkovou a Vojtou Bernatským jsme se zapojili do komapaně Z rodiny doletí dál.

Symbolem kampaně je papírová vlaštovka. Když se dobře vyšle, doletí daleko, když ne, brzy spadne… Stejně tak i pro děti, které jsou křehké podobně jako vlaštovka z papíru, je dobrý start do života nesmírně důležitý.

Stejně jako vlaštovky nelétají samy, ale v hejnu, i děti, které se samy bránit nemohou, mají velkou podporu veřejnosti, které na nich záleží.

Více na www.dobrystart.cz, kde se sami můžete do kampaně zapojit

Naďa KonvalinkováVojtěch Bernatský


4.4.2017

Sluníčkový den letos 25. a 26.dubna. Během sbírky můžete zakoupením sluníčka nebo magnetky podpořit děti v náhradních rodinách.

Leták ke stažení v PDF zde

Sluníčkový den27.3.2017


POMOZTE NÁM PŘISPĚT NA SLUCHADLA PRO EVIČKU

Vážená nadace,

obracím se na Vás s velkou prosbou prosbou o pomoc pro moji dvacetiletou těžce postiženou adoptivní dceru Evičku Váňovou. 

Vidět klidné a spokojené dítě a prožívat s ním úplně obyčejné radosti všedních dnů, může být velmi nesnadné. Ke zvládání křivolakých cestiček mateřakého osudu často nestačí ani ta nejlepší vůle, píle a odhodlání, ale pokud se objeví podaná ruka i těžkou chvíli může prozářit paprsek radosti, která pomůže zvládat těžký úděl a jít dál. 

S bývalým manželem jsme si postupně nezrušitelně osvojili šest dětí, kterým jsme chtěli dát to nejlepší do života. Osud však žádnému neuchystá jen rovnou a přehlednou cestu. I na naši velkou rodinu čekalo mnoho zákrut a úskalí. Situace v takto velké rodině byla mnohdy velmi náročná a manžel po pětadvacetiletém soužití rodinu opustil. 

Čtyři z našich dětí se postupně osamostatnily a žijí si už svým vlastním životem. Nejmladší syn Kubíček před několika lety tragicky zahynul. Já jsem zůstala sama s dcerou Evičkou, která má těžké postižení a potřebuje trvalou péči druhé osoby. 

Dcera Evička má kromě dětské mozkové obrny ještě dětský autismus s poruchami chování a praktickou hluchotu. Takto těžké postižení se dá zvládat jen s pomocí kompenzačních pomůcek. Pokud má postižený potřebné kompenzační pomůcky, může se účastnit alespoň trochu běžného života. Jednou z nepostradatelných pomůcek jsou pro moji dceru sluchadla, která má Evička z důvodu svého postižení velmi často poškozená a jejich oprava či zakoupení nových je velmi náročnou finanční záležitostí. 

Právě nezbytná sluchadla jsou důvodem, který mne vede k této prosbě o finanční pomoc. Evička má v současnosti jedno ze sluchadel po mnoha opravách téměř nefunkční a v opravně nám sdělili, že žádná další oprava tohoto sluchadla již možná není.Evičce je tedy nutno zakoupit sluchadlo nové, jehož cena je 10 tisíc korun. 

Částka 10 000 Kč na nové sluchadlo je tedy částkou o kterou chci poprosit . Poskytnutí uvedené částky by pro mne bylo obravskou pomocí v nelehké finanční situaci a dcera uvedenou pomocí získá nedocenitelnou možnost kontaktu se světem. 

Za případné poskytnutí pomoci Vám předem neskonale děkuji 

S pozdravem
Eva Váňová
Bobkova 701
198 00 Praha 9


24.2. 2017

Poděkování NF rozum a cit za pomoc pěstounským rodinám a jejich dětem.
 
Rozum a cit, dvě pouhá slova v bohaté slovní zásobě
Slýcháme je zas a znova v té nejrůznější podobě
Rozum je schopnost kterou máme, poznat co není jak má být
často nám pomáhá, ale když zklame tak na pomoc mu spěchá cit.
Cit dokáže být plný lásky, touhy ale i bolestí,.
do tváře vryje hluboké vrásky, když smutek střídá neštěstí.
Sám rozum je jen kapkou v moři, s citem jsou mořem zázraků
Společně zvládnou nejednu bouři a zas je nebe bez mraků.

Ne každý den nás slunce hřeje, ne každého má někdo rád,
jsou léta plná beznaděje, vše zbytečné se může zdát.
Když dětské tváře slzy zkrápí mlčky se ptáme " a co dál? "
steskem se dětské mládě trápí, což není nikdo kdo by o něj stál?
Nikomu neschází, nikdo ho nehledá a žádná náruč není ta pravá
den za dnem ubíhá, žije se jak se dá a všechno okolo smutným se stává.
Lhostejný člověk bez svědomí co nemá rozum ani cit
sotva si někdy uvědomí, že bez domova  nelze žít.

Rozum a cit nám šanci dává, všechno se zvládne, půjdeme dál.
Kdo nevzdá to, ten  neprohrává, i kdyby s osudem se pral.
Přestože smutek srdce svírá, čas jednou slzy osuší
a  s nadějí co nikdy neumírá, zahojí rány na duši.
Vy nejste lidmi bez citu, s pomocí jste tu v pravý čas
a v každé kapce soucitu je víra v lidi. Víra v nás!
Za naše děti, za ně jsme rádi, vděční za každý okamžik.
Pro nás jste tím, kdo pomáhá i radí, za to vám patří naše dík.
 
S díky za vše
Vladimíra Gubaničová


3.2. 2017

Vítězové soutěže CO pro mě znamená rodina, Řád citlivého rozumu byl udělen firmě LMC, s.r.o.

Za 20 let jsme se dotkli přibližně 4 500 dětí a změnili jim život

 

Tisíce dětí nemusely vyrůstat bez mámy a táty v dětských domovech a pak nemít kam jít. Díky dvacetileté činnosti Nadačního fondu Rozum a cit se podařilo podpořit 4 500 dětí, kterým jsme zlepšili a usnadnily život, dali šanci na vzdělání, uplatnění na pracovním trhu i v běžném životě.

Nadační fond Rozum a Cit už 20 let pomáhá ohroženým dětem a náhradním rodinám finančně, materiálně, vzděláváním, pořádá pro rodiny a jejich děti pravidelná setkání. „Bez dlouhodobé podpory našich patronů herečky Nadi Konvalinkové a moderátora Vojtěcha Bernatského a bez dárců z řad firem by naše práce nenabyla takového rozsahu. Jsme za to vděční, a proto jsme se rozhodli dárce ocenit křišťálovým srdcem a udělit mu Řád citlivého rozumu“, říká ředitelka nadačního fondu Marie Řezníková, která nadaci vede 16 let.

  •  Nadační fond Rozum a Cit udělil letos Řád citlivého rozumu firmě LMC s.r.o. za spolupráci     a podporu pěstounů v průběhu posledních deseti let. Ocenění převzal na konci ledna z rukou     ředitelky nadačního fondu pan Milan Jasný.


Jde o mnoho forem podpory. Ta hlavní je finanční, díky ní může fond přispívat dětem v pěstounských rodinách na vzdělávání, doučování, jazykové kurzy, volnočasové aktivity. „Například zaměstnanci firmy LMC se zapojují do veřejné sbírky Sluníčka pro opuštěné děti a náhradní rodiny. Z vlastní iniciativy realizují projekt, který svým výtěžkem podpoří jeden z projektů fondu anebo třeba darují dětem do rodin tablety,“ upřesňuje Marie Řezníková. Zaměstnanci vymysleli i tzv. Smysluplné dárky, to je další počin, který přináší finance do náhradních rodin. 


  • Zároveň nadační fond při příležitosti svého výročí vyhlásil pro děti z náhradních rodin literární soutěž na téma „Co pro mě znamená rodina“.

  

Devět porotců hodnotilo díla dětí a vyhrávají:
 

1. místo     Kristýna Varvariková 14 let

2. místo     Maria Stibbová 10 let

3. místo     Kristýna Tranová 17 let

4. místo     Daniel 12 let a Dominik 11 let Gubaničovi

5. místo     Patricia Stibbová 9 let

 

Zároveň budou některé z nich odvysílány v Českém rozhlase 2 v Dobrém ránu se Zuzanou Maléřovou 12. Března 2017.

 

Vítězná báseň: Kristýna Varvariková,  14 let 


Co by  byl domov bez lásky!

 

Tak jako pole bez úrodné hlíny,

s plevelem plné kamení,

je malé dítě bez rodiny

samo jen se svým trápením

 

Tak jako slunce bez tepla v létě

které je stále nad námi

je smutno dětem na celém světě

když vyrůstají bez mámy

 

Stejně jak k řece patří dva břehy

a k odpovědím otázky

co by byl život bez tátovi něhy

a  mámina náruč bez lásky?

Maria Stibbová, 10 let

Moje rodina


Bydlím v rodině, kde se máme dobře. Maminka s tatínkem mě nebijí, nenechávají mě stát za trest za dveřmi, nesvítí mi v noci baterkou do očí, ani nepouštějí v noci hlasitou hudbu, která by mne budila.
Že to není nic divného? Že to je normální? Pro mne ne.
Nejprve jsem bydlela v rodině, kde nás docela dost bili. Pak jsme se s mladší sestrou dostaly do dětského domova. Myslím, že by děti neměly být v dětském domově. Tam nás sice nebili, ale bylo to hrozné, cítila jsem se tam osaměle, ale naštěstí jsem tam měla sestřičku, tak jsem si s ní hrála. Ale byla jsem tam smutná. V noci jsem nemohla spát. Když tam přišla vychovatelka, tak svítila baterkou všem dětem do očí. Když mě viděla, že nespím, tak mě poslala stát do kouta za dveře. Když jsme dostali o vánocích dárky, tak nám je potom sebrali.
Až budu velká, chtěla bych mít hodného muže a čtyři děti. Chtěla bych s nimi jezdit na výlety, jako moji rodiče jezdí se mnou. Chtěla bych být maminka, která se dobře bude starat o děti, a která bude hodná.

Tranová Kristina, 17 let

Co je to vlastně rodina?


V naší třídě jsme samá děvčata. Jednoho dne jsme dostaly v hodině úkol. Ten byl na téma: „Definice rodiny“ Měly jsme po dvojicích dát dohromady větu a pak jsme losovaly, kterou si vybereme a zapíšeme do našich sešitů. Když jsme rozhodly, která to bude, děvčata vybrala mojí definici. Podle mě je rodina skupina lidí, osob, které jsou spojeny na základě sympatií, DNA nebo zákona.
Naše paní učitelka ohrnovala nos. Zeptaly jsme se jí, zda se jí na tom něco nezdá. Ona se na nás otočila a prohlásila, že ty sympatie by škrtla. Naše odezva třídy zněla asi takto: „A to jako proč?“ Paní učitelka prohlásila, že ano, rodina je spjatá manželstvím, tudíž zákonem. Také staví na biologické dědičnosti, tudíž DNA. Se sympatiemi ale nesouhlasila. Já jsem jí ale řekla, že jsem tím myslela jak manželství, tak adopci, pěstounskou péči nebo poručnictví. V naší třídě je totiž více děvčat v pěstounské péči. Pro nás jsou sympatie a zákon důležitější, než nějaká biologická dědičnost. Děvčata, včetně mě, mezi celou třídou zvedla hlavu a začala diskutovat o tom, jak může toto říct. Byla to pro nás věta, která nám ne jenom ublížila, ale urážela nás. Jedna z dívek začala vysvětlovat, že toto si nemůže jako paní učitelka dovolit, a když už, tak ať si rozmyslí, zda je to vůbec pravda a jakým stylem to zformuluje. Ona si ale stála za svým názorem do konce hodiny. O přestávce jsme se o tom neustále bavily a jedna dívka začala plakat. Uklidnily jsme jí tím, že učitelka, která je neuvěřitelně věřící (ne, že bychom měly něco proti křesťanství), nesouhlasí s interrupcí, natož, že matka se vzdá vlastního dítěte. Proto nesouhlasí s tím, že pro nás je a vždycky bude pěstounská péče RODINA.
Neumím si představit, že bych říkala mami a tati někomu jinému. I když říkám biologickému otci „tati“, je to z toho důvodu, že jsem byla nervózní mu říkat „Dungu, Davide, pane Trane…“ I když, vrátila bych to radši zpátky. (haha) Mamka nám říkala od malička takovou nádhernou větu, kterou nikdy, ale přísahám, že nikdy nezapomenu. „Maminka není ta, která porodí, ale ta, která vás vychová.“ Když se mě někdo zeptá, jak to mám v rodině. Odpovím jednoduše. Mám MATKU a MAMKU. Mám OTCE a TAŤKU. Matka a otec mě nezajímají. Jsou to jen lidi, z kterých jsem vznikla. Mamka a taťka jsou pro mě lidé, kteří se o nás bojí, kteří nespí, když se nám něco děje. Bojí se o naše zdraví, vzdělání a společenský život.
Správná maminka je taková, která by své děti nejradši umačkala tou velkou láskou a trpělivostí, kterou jim dává. Řeší za ně problémy, a i když jsou dostatečně staří na to, aby to zvládli sami, tak je stejně řeší. Co pro mě znamená rodina? Rodina je pro mě neuvěřitelné zázemí pocitu tepla bezpečí. Dveře, na které zaklepu, a ony se otevřou.

Rodina je opravdu jako strom. Země, z které vyroste a rozvíjí se vzhůru do oblak. Větve drží pospolu a vzájemně se drží, aby ta druhá nespadla. Někdy se to nepovede, protože uznejme, i já jako dítě… Někdy je to s dětmi nadměrná starost, kterou už strom neudrží. Ale přesto jsou rodiče ochotni nalepit větev zpět. Já jsem šťastná za svou rodinu. Kolik problémů a starostí jsem jim způsobila a oni větev lepí pořád nazpátek. Ještě ji oblepují izolepou, aby nespadla znovu.
Neumím si představit, že bych byla někde jinde. I když mají rodiče své dvě dcery, které už mají také děti, vzali si do toho nás pět ďáblíků. Miluju náš rodinný domek na vesničce s velkou zahrádkou obrostlou květinami. Je to tu jako v pohádce. Jsme velká rodina. Mamka, taťka, pět dětí. A k tomu dvě dospělé sestry, kterým říkám teto a jejich děti beru jako další svoje sourozence. K našemu baráčku je propojen venkovním dvorkem další, kde bydlí teta, která má tři dcery. A když přijede další teta z Německa a její dva kluci je nás tu plno. Jsme hotová rodina. Cítíme se jako jeden celek. A vždycky budeme.
Když si vezmu, že bychom si prostě jednoho z nich nevzali - to nejde. Neumím si ani představit, že by tu nebyli. I když jsou v každé rodině hádky, a sem tam se někdo nesnese. Rodina je pro mě rodina. Žádná biologická matka a žádný otec. Pro mě to jsou lidi, kteří prostě bydlí někde, bůh ví kde. Těm kdyby se něco stalo tak je mi to v podstatě jedno. Já mám mamku a taťku. Dva lidi, kteří o mě vědí, že hraji na klavír. Vědí, co chci v budoucnu dělat. Jsou to úžasné osoby, kteří něco dokázali. A to je, že vytvořili domov, dali nám lásku, jejich trpělivost a spoustu energie.
Naše paní učitelka by se měla zamyslet. Protože nejde o to, aby rodina byla jako 7 sedmikrásek. Stejné květiny (dědičnost), to samotné nestačí na definici rodiny. Může být jedna růže, list kapradí, sedmikrásky, kopretina a spousta dalších v jedné kytici. Pokud se ale mají rádi (sympatie) a drží pospolu, tak mohou kolikrát tvořit mnohem krásnější kytici, než jednoduché sedmikrásky.

 

Daniel Kácl 12 let a Dominik Kácl 11 let bráchové

Vánoční přání


Kdybych chytil rybku zlatou, pustil bych jí zpátky.
Přál bych si jen mámu s tátou na vánoční svátky.


Řekl bych, odpluj bez váhání ať neskončíš v kádi, splň mi ještě druhé přání ať mě mají rádi.


Ať rodinu rybko zlatá, mají všechny děti pro každého máma táta, je mé přání třetí.


Kde se skrýváš kapříku? Kde tě hledat mám?
V řece nebo v rybníku? Nechci už být sám!

 

Patricia Stibbová, 9 let

Zlý sen


Zdál se mi podivný, zlý sen.
Bydlím u své maminky a ta se o mne nemůže starat. Je nemocná a taky musí hlídat babičku. A tak mě a moji sestru dává do děcáku a odtud si nás bere tatínek, proto jsme teď u jiné matky. Ta nás často bouchá páskem přes záda a hodně to bolí. Je tady spousta dětí a taky miminko Tomášek. Starší brácha mu říká, ať nás kousne, a tak nás kouše všude po celém těle a my brečíme. Potom jsme zase v děcáku. Je první noc a je tu hodná vychovatelka. Potom ale poznávám, že tady jsou taky zlí lidé. Taková tlustá, zlá vychovatelka nám v noci svítí do očí, jestli spíme. Bojím se. Chci spát u své sestřičky a nesmím. Za trest sedím na židličce v kuchyni. Další noc nás dává na balkón a my se sestrou utíkáme k sousedům. Nelíbí se mi tady a je mi smutno, mám strach.
Probouzím se ze sna.
Jsem v náručí u své nové maminky. Brečím a stýská se mi po svých rodičích, chtěla bych je vidět. Proč to nejde? Nová maminka mne hladí po vlasech a utírá mi slzy. V téhle rodině se mi líbí nejvíce. Všichni se máme rádi, pomáháme si a jsme na sebe hodní. Moje maminka a můj taťka jsou hodní. Jezdíme spolu na kole a na bruslích, chodíme na výlety. Taky máme psa Lady, je to fenka, o kterou se starám. Mám hezký pokojíček, ráda tu jsem, tady jsem doma.

 

Lucie Zemanová, 15 let

Co pro mě znamená RODINA

Slovo rodina, pod tím si každý představí něco úplně jiného, někdo si vybaví maminku, tatínka, někdo televizi či počítač a někdo dokonce ledničku plnou jídla, sice trochu zvláštní, ale někdo to tak má.Ale já si vybavím smečku, která drží pohromadě.
Úplně nevím, kde začít, ale nejspíš od začátku a to tedy, když jsem se 18.12.2001 narodila. Narodila jsem se matce Lucii Zemanové a otci Romanovi Zemanovi. Od mého narození jsme asi dva roky bydleli v Pardubicích. Mezitím se mi dne 25.7. 2003 narodila sestra Klárka. Otec mámu mlátil, chodil domu opilý a tak od něj máma odešla. Potom se matka po letech setkala s mým současným taťkou, kterého znala už z dřívějška a dala se s ním dohromady. Přestěhovali jsme se do Nymburka, kde jsme spolu bydleli. Potom uběhlo pár let a dne 8.7.2009 nám na svět přišla další sestřička Kája. Když byl Káje asi rok, taťka s mámou se rozešli a taťka se odstěhoval. S mámou jsme se odstěhovaly do Kolína, tam jsme s ní byli rok, potom nastaly velké letní prázdniny roku 2013.
Byli jsme u babičky ( taťkovi mamky), když jednoho dne se máma nevrátila z "výletu". Trvalo to den, dva, týden a máma pořád nikde. Jenže byl konec prázdnin a my jsme se potřebovali připravit do školy, ale jak, když máma nebyla k zastižení. Tak taťka šel, odvezl nás do bytu, nakoupil nám potřebné věci a vypravil nás do školy. Utekl měsíc, dva a máma pořád nikde, už nás napadlo, že měla autonehodu, ale ne.Taťka nám už to nechtěl dále tajit a řekl nám to.
Mámu zavřeli do vězení v Německu kvůli drogám, které tam dovážela. Několik dní jsme z toho nemohli spát, nemohli jsme tomu uvěřit. Ale už tomu tak bylo. V Kolíně jsme s taťkou byli ještě rok a potom jsme se přestěhovali na vesnici, do velkého domku s velkou zahradou, máme tu čtyři psy, kozu, slepice a husy.
Po tomto všem jsem si uvědomila, co pro mě vlastně rodina znamená. Rodina pro mě znamená mít pořád blízko sebe někoho, kdo mi pomůže i v tom nejhorším a nikdy mě nenechá na pospas osudu. Vlastně bych to asi nenazvala úplně rodinou, některé rodiny bývají rozhádané a navzájem si moc nepomáhají. Více než rodinou, bych nás nazvala smečkou. Tou smečkou, která pořád drží při sobě ,,v dobrém i zlém". Jsem moc ráda, že jsem se dostala do rukou taťky a jsem mu neskutečně vděčná za to, že s námi má takovou trpělivost.

 

Další básně ke stažení:

Nadační fond Rozum a Cit již 20. let naplňuje svoje krédo: Pěstounské rodiny-šance pro opuštěné děti na nový život. www.rozumacit.org

Kontakt: ředitelka Marie Řezníková, deti@rozumacit.org 

 

 

 
© Rozum a Cit